Warszawa jest miastem dużym, skupiającym bardzo różne społeczności, ludzi odmiennych kultur oraz wyznań. W przeważającej części są to chrześcijanie, jednak stolicę zamieszkują też muzułmanie, buddyści, czy żydzi, ale również osoby niewierzące, ateiści. Taka struktura społeczeństwa przekłada się na to jakie usługi pogrzebowe oferują zakłady.

Na terenie Warszawy znajdują się różne cmentarze wyznaniowe – na przykład prawosławne, żydowskie. Przeważająca część stanowią jednak cmentarze komunalne – na takim cmentarzu może zostać pochowany każdy.

Jakie usługi świadczy zakład pogrzebowy na terenie Warszawy?

Bez względu na to, czy jest on usytuowany na Mokotowie, Ochocie, czy Białołęce zazwyczaj posiada w swojej ofercie organizację ceremonii pogrzebowych wyznaniowych oraz świeckich. Większość zakładów oferuję również możliwość kremacji. W zależności od wybranej formy ciało lub prochy mogą zostać pochowane w trumnie lub urnie – zakłady pogrzebowe posiadają zwykle ich bardzo szeroki wybór w różnych zakresach cenowych.

Zakłady pogrzebowe świadczą bardzo kompleksowe usługi. Od zabrania ciała z hospicjum, szpitala czy domu, przez tanatopraksję, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, aż po zapewnienie obsługi florystycznej czy oprawy muzycznej w trakcie pogrzebu. Część zakładów oferuje możliwość pożegnania ze zmarłym w specjalnie do tego przeznaczonej sali, a część zajmuje się nawet organizacją konsolacji. Niektóre zakłady oferują również transport z kościoła na cmentarz dla uczestników ceremonii.

Usługi pogrzebowe w stolicy, w związku ze sporą konkurencją, świadczone są na bardzo wysokim poziomie, pracownicy zakładu pogrzebowego to taktowni profesjonaliści, którzy wspierają rodzinę pogrążoną w żałobie, tak, aby ta mogła skupić się maksymalnie na ostatnim pożegnaniu zmarłego, a nie kwestiach organizacyjnych.

Często zakłady pogrzebowe w tym Memento Mori z Warszawy mają w swojej ofercie (lub współpracują z zakładem kamieniarskim) możliwość zamówienia nagrobka. Jest to opcja bardzo wygodna – bliscy zmarłego mają możliwość zamówienia, zorganizowania wszystkiego w jednym miejscu.