W Skandynawii pochówki z kremacją stanowią niemal 70% wszystkich pogrzebów. Podobnie w Czechach. Europa Zachodnia to 50 procent takich pogrzebów, USA ok. 36, a Japonia niemal 95. W Polsce odsetek kremacji jest mniejszy, ale zainteresowanie i tendencja wyraźnie rosną.

Historia kremacji w Kielcach

Tradycyjne pochówki chrześcijańskie polegają na odprowadzeniu zmarłego na miejsce ostatniego spoczynku i złożenie ciała do grobu. Choć tradycja ciałopalenia jest starsza od religii chrystusowej, to kremacja długo czekała na oficjalne uznanie jej przez władze Kościoła za legalną. Dzisiaj organizatorzy ceremonii pogrzebowych mają wybór i o ile kremacja nie jest wynikiem postawy antyklerykalnej, to ksiądz katolicki z całym szacunkiem odprowadzi urnę z prochami do kolumbarium czy grobu rodzinnego.

W Polsce pod koniec XX wieku ilość krematoriów była znikoma. Na przykładzie województwa świętokrzyskiego można obserwować zmianę podejścia ludzi do spraw palenia zwłok. Do roku 2013 niemożliwe było dokonywanie kremacji w Kielcach, czy raczej w ich okolicy. To właśnie w tym roku powstała pierwsza spopielarnia w regionie świętokrzyskim.

Kremacja – zalety pochówku ciałopalnego

Zwolennicy kremacji mają wiele argumentów przekonujących do tego rozwiązania. Po pierwsze kremacje mogą ograniczyć rozrost cmentarzy w wielkich aglomeracjach. Ustawienie urny w kolumbarium jest tańsze, niż złożenie ciała do grobu, a rodzina ma mniej problemów z utrzymaniem takiego miejsca spoczynku. Nie bez znaczenia są również głosy ekologów, którzy tradycyjne składanie ciał do ziemi uważają za jeden z podstawowych czynników zagrażających czystości wód gruntowych.

Współczesne krematoria w niczym nie przypominają miejsc z wielkimi piecami i wysokim kominem – w tradycji historycznej Polaków bardzo źle kojarzących się. Nowoczesne piece z ciekłokrystalicznymi ekranami są sterowane komputerowo i całkowicie bezpieczne dla środowiska przyrodniczego. Rodziny mogą towarzyszyć swoim bliskim do końca, to znaczy do momentu rozdrobnienia spalonych szczątków i umieszczenia ich w urnie.

Osoby wybierające kremację w Kielcach, Chęcinach czy innych miastach regionu mają możliwość skorzystania z usług spopielania, oferowanych przez kieleckie zakłady pogrzebowe, przeprowadzanych w oparciu o najwyższe standardy jakości technicznej i sanitarnej, przy jednoczesnym godnym i pełnym szacunku traktowaniu ludzkich szczątków.