Pochówki kremacyjne stosowane są od początku istnienia ludzkości. Jednak kultura Europejska od wieków praktykuje pogrzeby, w których ciało chowane jest w trumnie. Przyczyniła się do tego w głównej części wiara chrześcijańska. Zgodnie z naukami kościołów chrześcijańskich, największy szacunek okazuje się poprzez pochowanie ciała w trumnie. Współczesny kościół katolicki i ewangelicki nie zakazuje ciałopalenia, jednak kościół prawosławny uznaje takie praktyki za niezgodne z naukami Chrystusa. Świadomość na temat pogrzebów kremacyjnych rośnie, a taka forma pochówku wybierana jest przez rodziny coraz częściej.

Pochówki kremacyjne – czy warto?

Najważniejsza jest wola zmarłego. Jeśli jednak przed śmiercią rodzina nie została poinformowana o preferowanej formie pochówku, decyzja ta zostaje złożona na barki rodziny. Rodzina w takiej sytuacji sama ustala rodzaj pogrzebu. Mogą oni kierować się kwestiami ekonomicznymi (pogrzeb kremacyjny jest tańszy) lub miejscem pochówku. Bardzo istotny jest również aspekt ekologiczny. Prochy ludzkie są czyste i niegroźne pod względem sanitarnym. Urny z prochami składane są w kolumbariach albo w grobach ziemnych. Tym samym taka urna zajmuje mniej miejsca na cmentarzu – w jednym grobie urnowym można umieszczać urny kolejnych członków rodziny. Tymczasem w przypadku pogrzebu tradycyjnego ilość miejsc jest znacznie ograniczona. W wyniku malejącej liczby grobów ziemnych często rodziny decydują się na spopielenie ciała, aby móc złożyć urnę z prochami na pobliskim cmentarzu.

Krematoria przygotowane są na każdą formę pogrzebu. W przypadku pogrzebu świeckiego sala pożegnań pozbawiona jest elementów religijnych. Z kolei w trakcie pogrzebów wyznaniowych w kaplicy pojawiają się elementy nawiązujące do danego wyznania. Jako przykład może służyć jedno z najbardziej nowoczesnych krematoriów – Olimp w Strzelinie. Na stronie internetowej krematorium-olimp.pl dostępna jest galeria zdjęć, w której można obejrzeć nowoczesne krematorium, sale pożegnań oraz oferowane trumny i urny.

Usługi pogrzebowe świadczone przez zakład pogrzebowy Olimp

Strzelińskie krematorium umożliwia godne pożegnanie ukochanej osoby. Piece wykorzystywane w krematorium są włoskiej produkcji, a ponadto sterowane komputerowo są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dla rodzin lub pracowników przeznaczone jest specjalne pomieszczenie, w którym można poczekać na odebranie urny.

Kremacja z roku na rok staje się coraz popularniejszą formą pochówku. Chociaż współcześnie nadal najchętniej wybierane są pochówki tradycyjne, nie można bagatelizować wzrostu zapotrzebowania na pogrzeby urnowe.