W obecnych czasach kremacja coraz częściej jest wybierana zamiast pochówku w tradycyjnej formie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać z najważniejszymi zaletami kremacji.

Na czym polega kremacja?

Kremacja to proces, który polega na spaleniu zwłok. Odbywa się on w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach, w których panują wysokie temperatury. Spalenie zwłok realizowane jest w krematorium. Całkowite spopielenie zazwyczaj trwa kilka godzin. Po zakończeniu całego procesu prochy wkładane są do specjalnej urny, którą będzie można zarówno pochować w ziemi, jak i umieścić w kolumbarium. Kremacje mają w kulturze dość długą tradycję i stosowane są już od czasów starożytnych, dlatego coraz większa ilość osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Zalety kremacji

Kremacje realizowane tutaj w Zakopanem mają szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim jest to metoda przyjazna środowisku naturalnemu, ponieważ ciała rozkładające się na cmentarzach mogą powodować zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo w obecnych czasach zaczyna brakować miejsc na tradycyjnych cmentarzach, dlatego tak istotne jest ograniczanie zajmowanej przestrzeni. Aktualnie kremacje są dużo łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Można je wykonać w licznych zakładach pogrzebowych, które funkcjonują na przykład na terenie Zakopanego. Usługi oferowane przez zakłady pogrzebowe realizowane są w pełni profesjonalnie, z poszanowaniem woli rodziny i bliskich zmarłej osoby.

Pochówek tradycyjny a kremacja

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy lepszy będzie pochówek tradycyjny, czy też kremacja. Przede wszystkim kremacja jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż pochówek tradycyjny, który generuje większe koszty. Pochówek tradycyjny nie jest przyjazny środowisku naturalnemu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia problemów sanitarnych w przyszłości.

Kremacja – czy warto?

Kremacja to w obecnych czasach rozwiązanie, nad którym warto się gruntownie zastanowić. Oferta kremacji zakładów pogrzebowych na terenie Zakopanego jest zdecydowanie korzystniejsza niż pochówków realizowanych w sposób tradycyjny. Kremacje są także wygodniejsze, ponieważ urnę z prochami można umieścić zarówno w specjalnym kolumbarium, jak i grobie ziemnym. Usługi związane z kremacjami są w obecnych czasach dość łatwo dostępne dla obywateli, a cały proces realizowany jest w sposób kompleksowy przez wykwalifikowanych pracowników zakładów pogrzebowych. Warto rozważyć kremację jako alternatywę dla pogrzebów tradycyjnych, ponieważ jest to niezwykle korzystne rozwiązanie.