Pogrzeb kremacyjny jest dużo tańszy od tradycyjnej wersji. Na pogrzeb urnowy składa się bowiem kremacja, trumna kremacyjna oraz sama urna. Jak jest koszt tych usług i akcesoriów.

Koszt kremacji

W zależności od miasta i ilości krematoriów na jednym terenie koszt kremacji może się nieznacznie różnić. Jego cena jednak nie przekracza kwoty 800 zł. Spopielenie zwłok najczęściej waha się między kwotą 600 a 800 zł. Cena ta jest zdecydowanie większa od akcesoriów wykorzystywanych przy pogrzebach kremacyjnych. W przypadku pogrzebu tradycyjnego należy doliczyć jeszcze do kwoty pogrzebu zabieg tanatokosmetyki lub tanatopraksji, odzież żałobną, trumnę i wiele więcej.

Koszt trumny kremacyjnej

Polskie prawo wymaga, aby każda kremacja zwłok odbyła się w trumnie kremacyjnej. Musi ona jednak być pozbawiona lakierowanego drewna oraz metalowych ozdób. Istnieje możliwość położenia na wieku trumny symbolicznej róży. Taka trumna jest o wiele tańsza od trumien wykorzystywanych przy pogrzebach tradycyjnych, ponieważ te bardzo często mają bogate zdobienia, lakierowane drewno i satynową wyściółkę. Trumna kremacyjna jest pozbawiona wszystkich tych dodatków. Trumna kartonowa to koszt 150 zł, trumna drewniana kremacyjna to cena od 400 do 600 zł.

Urny pogrzebowe

W urnie pogrzebowej spoczną prochy Zmarłego. Na rynku funeralnym istnieje szeroki wybór urn drewnianych, metalowych, kompozytowych, kamiennych. Każda urna różni się od siebie stylem i wykonaniem. Rodzina może wybrać taką urnę, która będzie dla niej najodpowiedniejsza.

Koszt urny pogrzebowej zaczyna się od 250 zł. Wszystko jednak zależy od materiału i ilości ozdób zastosowanych w urnie.

Koszt pogrzebu kremacyjnego jest o wiele tańszy od pogrzebu tradycyjnego, a ilość firm oferujących trumny i urny kremacyjnej systematycznie wzrasta. Dzięki temu zakłady pogrzebowe mogą stale poszerzać swój asortyment.