Kremacja to proces spopielenia ciała zmarłej osoby. Przebiega on w zgodzie z rygorystycznymi normami oraz standardami. Usługa ta generuje dodatkowe koszty, jednak należy wziąć pod uwagę, że sama ceremonia pochówku urnowego jest tańsza. Wymaga ona mniejszej ilości obsługi. Warto również podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok bliskiej osoby ze względu na grobowce rodzinne. W miejscu jednej trumny można ustawić nawet siedem lub osiem urn.

W pierwszej kolejności załatwiane są niezbędne formalności. Koszt tego typu usługi wynosi około 500 zł, jednak wszystko zależy od cennika danego zakładu pogrzebowego. Rodzina jest zobowiązana podpisać zgodę na kremację zwłok. Istotne jest również to, aby dostarczyć akt zgonu. Następnym krokiem jest wybór trumny, w której zostaną spopielone zwłoki. Warto podkreślić, że musi być ona w całości wykonana z materiałów ekologicznych. Do wyboru jest trumna drewniana bez metalowych okuć lub trumna kartonowa. Drugie rozwiązanie jest o wiele tańsze. Ponadto należy zakupić urnę, gdzie zostaną złożone prochy zmarłego.

Przed rozpoczęciem kremacji istnieje możliwość pożegnania się z osobą zmarłą. Większość zakładów pogrzebowych dysponuje własną kapliczką, gdzie można w ciszy i spokoju spędzić ostatnia chwile z osobą zmarłą. To również czas na odmówienie modlitwy. Czas trwania pożegnania jest kwestią indywidualną. Najczęściej trwa ono około godziny. Po tym czasie ciało przenoszone jest do krematorium. Spopielenie zwłok odbywa się w specjalistycznym piecu, który kontrolowany jest przez obsługę.

Podczas procesu kremacji w pomieszczeniu mogą znajdować się wyłącznie uprawnione osoby. Spopielenie zwłok trwa około godziny. Odbywa się ono w bardzo wysokiej temperaturze (około 800 stopni Celsjusza). Załoga stale kontroluje dopływ tlenu, który odgrywa bardzo ważną rolę podczas kremacji. Następne pół godziny przeznacza się na ostudzenie i przerobienie popiołu. Prochy są zabezpieczane przed rozsypaniem oraz oznaczane. Zakład pogrzebowy wydaje rodzinie zmarłego świadectwo kremacji.