Wybór pomiędzy tradycyjnym pogrzebem, a spopieleniem zwłok i złożeniem ich w kolumbarium lub w rodzinnym grobie to jeden z największych dylematów, jakie mają przed sobą osoby muszące pochować kogoś bliskiego. Jakimi względami się kierować?

Aspekt finansowy

Najlepiej zapytać o ceny wszystkich usług i ich podsumowanie w zakładzie świadczącym usługi pogrzebowe. Pracownicy na pewno wspomną, że tańszą opcją jest kremacja, na przykład ze względu na koszt urny, którą można zakupić już za 300 zł. Jeżeli względy finansowe mają znaczenie, to na pewno warto wziąć pod uwagę kremację. Na czym ona polega? Po wystawieniu zwłok i czasie na to, aż rodzina i bliscy będą mogli dokonać ostatniego pożegnania, ciało jest zabierane i spalane w ogromnej temperaturze. Pozostałe po nim prochy umieszczane są w urnie, która zaś w czasie pogrzebu najczęściej spoczywa na katafalku zaś po nim jest złożona w kolumbarium lub grobie ziemnym.

Wola zmarłego

Jeżeli przed śmiercią zmarły mógł wrazić swą wolę odnośnie swego pochówku i zadecydował, że chce być pożegnany w taki, a nie inny sposób, jego wola musi być uszanowana. Sporo osób decyduje się właśnie na kremację, chcą swoim bliskim także ulżyć w kosztach, ale także traktując spopielenie symboliczny powrót do prochu.

Jeżeli osoba zmarła przed śmiercią sama nie mogła zadecydować o tym, jak będzie wyglądał jej pochówek, decyzja należy do najbliższej rodziny, czyli dzieci, rodziców czy współmałżonka. Decyzja będzie także dotyczyła tego, czy będzie to pogrzeb świecki czy religijny i w jakim obrządku będzie poprowadzony.

Kwestie etyczne

Na stronie zakładu pogrzebowego: zakladpogrzebowyolimp.pl można poznać więcej szczegółów technicznych dotyczących pochówku. Niejedna osoba może się zastanawiać, czy kremacja jest zgodna z obrządkiem chrześcijańskim. Okazuje się, że jak najbardziej, nie ma nic niestosownego w spopieleniu zwłok, ponieważ prze cały czas poprzedzający procedurę, są one traktowane z pełnym szacunkiem i wszystko odbywa się w sposób godny.