Pogrzeby najczęściej kojarzone są z uroczystościami o charakterze religijnym. Pogrzeb może mieć jednak charakter świecki, niereligijny. Aktualnie w organizacji takiego pogrzebu może pomóc praktycznie każdy zakład pogrzebowy. Co warto wiedzieć na temat świeckich pochówków?

Pogrzeb świecki – bez księdza

Najważniejszą różnicą pomiędzy pogrzebem świeckim a pogrzebem religijnym jest brak księdza oraz mszy świętej. Ceremonia odbywa się najczęściej w domu pogrzebowym i prowadzona jest przez tzw. mistrza ceremonii. To on wygłasza mowę pogrzebową, aby była ona godnym ostatnim pożegnaniem.

Mistrz ceremonii prowadzący pogrzeb wcześniej kontaktuje się z bliskimi zmarłego, aby dowiedzieć się o nim więcej i przygotować uroczystą mowę. Mowa akceptowana jest przez rodzinę przed pogrzebem.

Zakłady pogrzebowe współpracują z zaufanymi mistrzami ceremonii, dlatego też żałobnicy nie muszą poszukiwać ich samodzielnie.

Kto najczęściej decyduje się na pogrzeby świeckie?

Na pogrzeb świecki najczęściej decydują się osoby niewierzące – ateiści. W ich przypadku tradycyjny pochówek katolicki lub w innym obrządku byłby sprzeniewierzeniem się wyznawanym zasadom.

Także pogrzeby świeckie wybierają osoby wierzące, które z określonych powodów nie chcą jednak posiadać tradycyjnej ceremonii.

Pogrzeb świecki – kompleksowa organizacja

Zakład pogrzebowy https://heronpogrzeby.pl/ może zorganizować świecki pochówek kompleksowo. Może być to pogrzeb ciała w trumnie, ale również pogrzeb z kremacją – złożeniem prochów w urnie do grobu, grobowca albo do kolumbarium.

Skorzystać można też z szerokiej gamy dodatkowych usług – publikacja nekrologów, florystyka pogrzebowa, oprawa muzyczna, organizacja stypy, transport żałobników i wielu innych.

Dobry zakład pogrzebowy może zatem kompleksowo przygotować pogrzeb świecki zgodnie z ostatnim życzeniem zmarłego oraz jego bliskich, aby było to podniosłe pożegnanie.